You are currently viewing איך משלבים תאורה בצורה נכונה עם שאר רהיטי החדר

לאור השפעה משמעותית ביצירת אווירה בכל חלל וכאשר בוחרים גופי תאורה מתייחסים לגודל החדר, קיומם של פתחים ומעברים וכן לרהיטים. שילוב בין גופי תאורה לפריטי העיצוב המסוגננים מבחינת רצף ויזואלי, תפקוד הרמוני, חיבור מעניין. לפניכם מספר טיפים ושיקולים חשובים בהתאמה בין תכנון התאורה לבחירת ומיקום הרהיטים בחללים.

חיבורים סגנוניים מאירי עיניים
הקשר הסגנוני עומד במרכז תהליך שילוב התאורה עם הרהיטים. לרוב נהוג ללכת על קונספט אחיד ולבחור גופי תאורה במראה שמתכתב עם סגנון הרהיטים כמו למשל, גופי תאורה מתכתיים בשיק תעשייתי מודרני עם סלון בעיצוב עכשווי, גופי תאורה במראה מינימליסטי נקי ואלגנטי עם מערכת ישיבה תואמת או גופי תאורה כפריים מאסיביים בסגנון של פעם כמו נברשות גדולות ועשירות עם ריהוט בהשראת פרובנס.

אסטרטגיה הפוכה היא דווקא לייחד את הרהיטים ולהדגישם על רקע גופי התאורה בעיצוב מנוגד לסגנון הגופים או להחליט שמטרת התאורה היא רק להאיר באור אטרקטיבי את הרהיטים. להשתמש בתאורת אווירה או תאורה סמויה כדי שהכורסה תזהר בחשיכה וכדומה וגוף התאורה עצמו ששקוע בקיר או עיבוי גבס כלל לא ייראה לעין המתבוננת.

החיבור בין התאורה לרהיט בא לידי ביטוי גם מבחינת צבעוניות. לדוגמא – אם בחרתם בריהוט "קר" יחסית בגוונים עדינים ובהירים, יתכן שתרצו לבחור בתאורה חמימה שתרכך את המראה ותשרה אווירה חמה יותר בחדר ולהפך, אם נבחרו רהיטים בגוונים חמים אולי תעדיפו תאורה קרה.
זכרו איזון הוא שם המשחק. כדאי גם לבדוק שהתאורה אכן מדגישה את היופי של הרהיט מבחינת תבליטים מעניינים, גוון הריפוד, גימור העץ וכדומה. אפשר להטמיע גופי תאורה בכוורת ולהאיר על הפרזול המעניין, המדפים או הקונסטרוקציה. מומלץ להתייחס גם לצורניות של גופי התאורה ביחס לרהיטים גופים מעוגלים וזורמים ביחס מנוגד לרהיטים בקווים ישרים או גופים אמורפיים ביחס לרהיטים אלה או להפך גופי תאורה שיתכתבו עם הצורניות קובעים הרהיטים.

כדאי לחשוב מראש על תרחישי תאורה שונים כמו למשל, כשבאים אורחים או צופים בטלוויזיה ויש צורך בתאורה בעוצמה שונה ולכן אפשר להצטייד מראש בפס עם ספוטים המאפשרים לכוונן את התאורה לפי מקום הישיבה בחלל או לפי הצורך או בדימר עמו ניתן לשלוט בעוצמת התאורה.

תאורה ממוקדת לרהיטים נבחרים
בתכנון התאורה ניתן להחליט מראש האם לפזר את האור ברחבי החדר או למקד את אלומת האור בפריט מסוים ואפשר כמובן להוסיף תאורה תכליתית מכוונת מטרה בהתאם לפונקציונאליות של הרהיט. כך למשל, אם יש לכם כורסת קריאה מפנקת תרצו בוודאי להציב לידה מנורת קריאה נוחה או אולי גופי תאורה ליד המיטה על גבי השידות הצדיות וכדומה.

בבואכם לבחור גופי תאורה במיוחד המשתלשלים מהתקרה חשוב לשים לב לנושא הניידות והנגישות, כך שיהיה נוח לקום מהספה או מהמיטה בלי חשש להתנגשות או לפגיעה עם הראש בגוף התאורה. בדקו שיש מרווח מספיק בין גוף התאורה לרהיט. לעיתים ניתן לחזק את האור באמצעות גופי תאורה הניצבים בסמוך לספה או לכורסה, בפינות או נישות בחלל.

אפשר להשתמש באביזרים מעוצבים שונים כמו מראות להעצים את התאורה במיוחד בחללים צרים כמו פרוזדור כאשר מציבים מול גוף התאורה מראה והיא משקפת את האור.
חשבו היכן לשבץ את התאורה ברחבי החלל כדי שהיא תשתלב בדרך הטובה ביותר כמו גוף תאורה עומד שמכוונים מעל הספה או שולחן הקפה כדי להאיר אותם במיוחד או תאורה משני צדי הכורסה.
התייעצו עם מומחי תאורה לאחר שבחרתם את הרהיטים המסוגננים לסביבת המגורים כך שהתוצאה שתתקבל תהיה מרשימה במיוחד.

למידע נוסף אודות נרות מעוצבים לבית תוכלו למצוא באתר: https://www.nbhomeware.co.il/