עיצוב בית מחודש במהלך ביצוע תמ"א 38

מדינת ישראל מאפשרת ליזמים להרחיב דירות ולחזק בניינים מפני רעידות אדמה- ובתמורה לקבל זכויות בנייה על הגג. במסגרת תכנית תמ"א 38, הדיירים אינם משלמים ליזם כסף על הרחבת הדירה. וכך, יכול היזם לבנות קומות נוספות על הגג. בקומות החדשות, בונה היזם דירות ומוכר אותן. הדיירים הקיימים בבניין, עוברים שנתיים לא קלות של שיפוצים. אך במהלך תקופה זו, מקבלים הדיירים חדר ממ"ד חדש. כאשר יש חצר גדולה לבניין, יקבלו הדיירים תוספת של 2 חדרים. זמן בניית התוספת, הוא זמן לשיפוץ וחידוש פנים של הדירה.

האם היזם משלם את שיפוץ הפנים בדירות של הדיירים?

שיפוץ פנים של הדירות הקיימות, לא כלולות בחובות של היזם במהלך ביצוע העבודות של תמ"א 38. אולם, על היזם מוטלת יצירת החיבור בין התוספת, לשטח הקיים. על היזם לשבור פתח בקיר הבניין, עבור יצירת הדלתות לחדרים החדשים. ולכן, היזם יצטרך ליצור פתח בקירות, לפי התכנון האדריכלי של הדירה הקיימת. כך שאם הפתחים לחדרים החדשים הוא מקיר הסלון, על היזם ליצור את הפתחים בנקודות אלו, ולהציב בהם דלתות. המשפחה יכולה לבחור את הריצוף וגופי התאורה של החדרים החדשים, ואת הדלתות. הוצאה זו תהיה על חשבון היזם. 

כאשר התוספת הורסת בנייה קיימת בבית כמו שיש של מטבח, או שירותים ואמבטיה- על היזם להעבירם על חשבונו למקום אחר. כך, שאם תוספת הבנייה הרסה את שיש המטבח- יכולה המשפחה לבחור שיש וארונות משודרגים יותר, והם יהיו על חשבון היזם. כאשר התוספת מגיעה על חשבון השירותים והאמבטיה- יכולים בני המשפחה להחליט על עיצוב חדש ויפה לשירותים ולאמבטיה, אשר יהיה על חשבון היזם.

אפשר לשפץ את כל הבית במהלך תמ"א 38 במחיר מוזל יותר.

יזמים רבים, מציעים לדיירים הקיימים של הבניין- לשפץ את כל ביתם מחדש במחיר מוזל ביותר. לפעמים, נותנים היזמים הנחה משמעותית. ככל שיהיו עוד דיירים בבניין שירצו שהיזם ישפץ את ביתם במחיר מוזל- כך ייתן היזם לשיפוץ מחיר נמוך יותר. לפעמים, היזם יציע מחיר שיפוץ בעלות של 30% מהמחיר הרגיל. ולכן- בעלי דירות ישנים, מחליפים את כל האינסטלציה ומערכת החשמל של הדירה, במהלך תקופת הבנייה של תמ"א 38. אפשר במהלך השיפוץ- לשבור ולנסר קירות ולחלק את כל חלל הבית מחדש, בהתאם למיקום של החדרים החדשים. 

איך כדאי לעצב את מרפסת השמש החדשה?

חלק מחובות היזם במהלך תקופת תמ"א 38, הם בניית מרפסת שמש של 12 מטר. בני במשפחה, קובעים עם היזם את ריצוף המרפסת. ולכן, יכולים בני המשפחה להשקיע בריצוף דק, וחיפוי זכוכית בקירות המרפסת- על חשבון היזם. גם דלת הזכוכית הגדולה והיפה המפרידה בין הסלון הביתי למרפסת- הינה על חשבון היזם. עיצוב ובניית פרגולה במרפסת, אינם על חשבון היזם. אולם, היזם יכלול לכלול את בניית הפרגולה, בתוך היתר הבנייה שמגיש לרשות המקומית.
מחפשים פינת ישיבה למרפסת? יש לנו את הפתרון המושלם עבורכם!

רהיטים מעץ מלא זה רהיטי רז – פנו אלינו ונשמח לעמוד לרשותכם.