רובוטי או אלחוטי? איזה שואב אבק עדיף

שוק השואבים בישראל רוחש פעילות ומשתנה במהירות לאור כניסתם של שואבי אבק מתקדמים טכנולוגית מהדור החדש. בשנים האחרונות רוב הישראלים מתלבטים בין שואב אבק רובוטי לשואב אלחוטי, ולמרות שבמבחן התוצאה שניהם מבצעים את אותה פעולה, יש הבדלים באופן הפעולה, במחיר  ובעיקר בנוחות השימוש.

כדי להחליט האם לרכוש שואב אבק אלחוטי או רובוטי כדאי להשוות בין שני המוצרים, ובמאמר שלנו אנחנו משווים בין שני הפריטים לפי פרמטרים כמו מחיר, נוחות, איכות הניקוי, ביצועים ועוד. חשוב לציין כי קשה לבצע השוואה בין שואב רובוטי לאלחוטי, אך תודות לטכנולוגיה המתקדמת שני שואבי האבק מבטיחים לנו בית נקי, ומשימת הניקוי מעולם לא הייתה פשוטה וקלה כמו היום, בין אם תרכשו שואב אלחוטי או שואב רובוטי.

עוצמה מול נוחות – הבחירה שלכם

שואב אלחוטי מופעל באמצעות סוללה נטענת, ואין צורך בחיבור קבוע לחשמל כדי לשאוב את הבית. השואב האלחוטי נוח לשימוש, ניתן להגיע באמצעותו לכל פינה ומקום בדירה או בבית, אין כבלי חשמל המסבכים את השימוש ומונעים מכם לשאוב אבק בפינות החדר, ודגם איכותי וחזק מבטיח ביצועים מעולים, תמרון נוח, ועוצמת שאיבה גבוהה המבטיחה בית נקי משיער של חיות המחמד, מאבק ומלכלוך.

חשוב לציין כי למרות שאין כבל חשמלי, יש לאחוז את השואב ולהפעיל אותו ידנית. שואב אלחוטי מבטיח עוצמת שאיבה מצוינת, וניתן לשאוב באמצעותו ריפודים, קורי עכביש בתקרה, רהיטים וחפצים נוספים,  אך עליכם להפעיל אותו ידנית, ומשך הפעולה מוגבל בזמן.

שואב רובוטי נוח יותר לשימוש מאחר ואן צורך להחזיק בו והוא פועל באופן אוטומטי לחלוטין. עם זאת, עוצמת השאיבה של שואב אבר רובוטי מוגבלת ואינה משתווה לעוצמת היניקה ויכולת השאיבה של שואב אלחוטי. השואב הרובוטי מתאים לדירות ולבתים גדולים עם מינימום רהיטים וחפצים העלולים לחסום את דרכו של השואב.

פרמטרים חשובים להשוואה בין שני סוגי שואבי האבק

במבחן ההשוואה בין שואב אבק רובוטי לשואב אלחוטי בחרנו להתייחס לפרמטרים הבאים:

  • זמן פעולה – שני השואבים מצוידים בסוללה נטענת, אך משך הפעולה של שואב אלחוטי קצר יותר בהשוואה לזמן העבודה של שואב רובוטי. בנוסף, עליכם לחבר ידנית את השואב האלחוטי למטען לעומת השואב הרובוטי שמגיע בעצמו לתחנת העגינה. אם אין לכם זמן פנוי ורצון להשקיע בניקוי הבית – השואב הרובוטי יתאים יותר עבורכם.
  • גודל הבית – שואב רובוטי מתאים גם לבתים גדולים, בעוד ששואב אלחוטי דורש טעינה במהלך הניקוי הממושך, ויש דגמים אלחוטיים הפועלים כ-15 דקות בלבד בעוצמה שאיבה מקסימלית.
  • קיבולת לכלוך – המיכל לאיסוף הלכלוך בשואב האלחוטי גדול בהרבה, יש לנקות בתדירות גבוהה את השואב הרובוטי בגלל המיכל הקטן.
  • כושר ניקוי – ללא ספק כושר השאיבה של שואב אלחוטי טוב יותר, אך אם אתם מקפידים על ניקיון הבית שואב רובוטי בהחלט יסייע לכם במשימות הניקוי.
  • רעש פעולה – שואב אלחוטי מייצר יותר רעש בעוד השואב הרובוטי עובד בצורה שקטה יחסית וניתן להפעילו בלילה.
  • שימושים – שואב רובוטי יכול לנקות היטב גם מתחת לרהיטים, אך הוא מוגבל לשאיבת אבק ולכלוך רק מהרצפה, לעומת שואב אלחוטי המגיע עם סט אביזרים וניתן באמצעותו לנקות ספות, ריפודים, קורי עכביש, לכלוך בארונות ואפילו את הרכב.
  • מחיר – יש תחרות גבוהה בשוק שואבי האבק, המחירים של שואבים אלחוטיים נמוכים בדרך כלל בהשוואה לעלות של שואב רובוטי מתוצרת מותג מוכר.

לסיכום, שואב אבק קונים פעם בכמה שנים, כדאי לאפיין צרכים והרגלי ניקיון, להשוות בין דגמים שונים, לערוך סקר שוק מעמיק, לקרוא חוות דעת ולקבל ייעוץ ממומחים. לאחר שקלול הנתונים קל יותר לקבל החלטה, כמובן בהתאם למגבלות התקציב ולצרכי הניקוי שלכם.